State of Montana Bowling Hall of Fame
Nominated and Elected for their Outstanding
Performance and/or Contribution to the
Sport of Bowling
1970 § Matt Dosen Butte
L.W. “Windy” Morgan Columbus
§ Ed Sutor Havre
§ Steve Ugrin Anaconda
1971 § Harry Finberg Butte
§ Dutch Kistler Butte
§ Bronco Manovich Butte
§ Joe Miller Butte
§ Charles Mudro Butte
§ Joe Mudro Butte
1972 § Martin Cummings Helena
§ Ernie Dazzie Butte
§ Els Lampman Helena
§ Rudy Swanson Anaconda
Larry Walter Helena
1973 § George Lonne Billings
§ Joe Novasio Billings
§ J.O. “Lefty” Roberts Billings
§ W.C. “Curly” Scott Billings
§ William Wallis Deer Lodge
1974 § Stan Olson Great Falls
§ Marion A. Sepich Great Falls
§ At Tuss Great Falls
§ August Tuss Great Falls
Dale Witzel Deer Lodge
1975 § Pat Braithwaite Roundup
§ Vince Cebuhar Roundup
§ Duke Helehan Butte
§ Felix Mudro Butte
§ Ralph Roberts Libby
1976 § Jack DeYoung Helena
§ Bernard M. Kennedy Billings
§ Mathew  F. Martinich Butte
§ Tom Schiavon Billings
§ Ray Wyman Billings
1977 § James C. Edwards Billings
§ William McKenzie Billings
§ John L. Mehl Billings
§ William Morrison Missoula
§ Harold Warren Missoula
1978 § Charles Collier Havre
§ Rufus Davis Anaconda
Fred Mattson Sr. Billings
§ Peter R. Nelson Billings
§ William Toy Sr. Great Falls
1979 § Herb Carlson Anaconda
§ Al Polich Roundup
§ Tom Ryan Butte
§ Earl Tucker Helena
§ Melvin Ulstad Anaconda
1980 Dan Fix Missoula
§ Gene Kingcade Missoula
§ William J. Koski Billings
§ Steve Ryan Butte
§ Vernie Ulstad Anaconda
1981 Max Bauer Sr Missoula
§ Stan Cebull Roundup
§ Bill Fahrman Great Falls
§ Wally Harrity Anaconda
Larry Johnson Helena
1982 § Rudy J. Domitrovich Anaconda
§ Tom Lewis Sr Butte
§ Ned Newton Dillon
1983 Delmar Cross Billings
Vern Gallagher Kalispell
§ Dick Leary Butte
1984 § Larry Jangula Sr Billings
§ Darrell J. McGillen Laurel
William Olson Helena
§ Edo Simonich Butte
§ Elmer Swanson Anaconda
1985 § Joe Boggio  Billings
§ John Cebull Roundup
Ken Colbo Deer Lodge
§ Vince Hummel Billings
1986 Pete Fritz Missoula
§ Irv Joos Miles City
Fred Lind Roundup
§ George Schulte Butte
§ Joe Worthington Billings
1987 § Jay Barovich Billings
§ Carl Horn Miles City
§ Al Olsen Billings
§ Harvey L. Pierce Bozeman
§ John Pochervina Butte
§ George Schneider Helena
1988 § Jack Harrington Billings
Harry Kugler Ronan
Frank R. Martinich Butte
§ James Torma Bozeman
§ John Willey Great Falls
1989 Guy Connolly Great Falls
Edwin A. Strommen Anaconda
§ Glenn L. Rose Great Falls
§ Frank L. Wiley Laurel/Biilings
Skip Weishaar Missoula
1990 § Raymond J. Anderson Sr Helena
§ J.J. “Jack” Gillen Red Lodge
§ Donald D. Horn Bozeman
§ William J. Roberts Butte
§ Manya “Blackie” Uzlic Butte
1991 § Edward G. Markovich Butte
§ William Meagor Butte
A.N. “Andy” Medvec Great Falls
§ Claude V. Shearer Polson
§ John Tognetti Lewistown
1992 § Anton J. “Tony” Holzer Billings
§ Henry “Murf” Martinson Bozeman
§ Beanie Parke Butte
Edward J. Popp Billings
§ H. Homer Seibert Ronan
1993 Dennis Boggio Billings
§ Gary Garden Helena
§ Hughie J. Moore Great Falls
§ Ervin A. Remmick Billings
§ Martin R. Vigen Great Falls
1994 § Mickey E. Anderson Billings
§ William L. Dixon Butte
Bob Laughlin Anaconda
Lynn Shulund Hamilton
§ Walter Tuss Great Falls
1995 Russel Leland Belt
§ George L. Mudro Butte
Robert “Bob” Schulte Butte
Albert O. “Bert” Stiles Billings
§ Miles E. Welker Shelby
1996 Delyal “Bud” Atchison Butte
Gordon J. Fix Missoula
Raymond C. Jackson Billings
§ Clarence W. Jensen Bozeman
Kermit A. Ulstad Anaconda
1997 William S. “Bill” Cooper Manhattan
Mervin G. Gunderson Bozeman
§ Wilber R. Johnson Anaconda
Willie McGee Great Falls
Joe J. Muretta Great Falls
Rick Perry Kalispell
Timothy J. Rooney Libby
1998 Thomas L. Brendgord Billings
Marlon H. Engberg Billings
Scotty A. Gunderson Billings
Wayne Muri Miles City
§ David Rawden Billings
Jim Watkins Dillon
1999 James Milo Manning Anaconda
§ Chet F. Moran (Pioneer) Columbus
Ted Moulton Missoula
§ Glenn W. Weidler Billings
2000 § William L. Davis Bozeman
John Hall Butte
Pedro R. Hernandez Billings
Leland Hodges Bigfork
§ Herbert P. Hruska  (Pioneer) Bozeman
2001 Talbert Bryan Great Falls
§ Jack Rosenberg Sr.  (Pioneer) Butte
Duane Strohmayer Miles City
2002 § Edward A. Campbell Billings
§ Jim Jensen    (Pioneer) Roundup
§ Ronald C. Knuckey Butte
Bert Lee Miles City
§ James W. Roberts Libby
2003 Guy Wall Dillon
Cliff Johnson Anaconda
Myron Lehnen Billings
Steve Lyczewski Great Falls
Fred Phippen   (Pioneer) Butte
2004 Frank Pratt Billings
Bruce Steffani Great Falls
Roy Diaz Great Falls
Ken Larson Great Falls
§ John Shuster Jurish Sr (Pioneer) Anaconda
2005 Dave Benefield Libby
Gregory F. Waldon Manhattan
Jim Kernaghan Great Falls
§ Harold Jones   (Pioneer) Billings
2006 § Frank Johns (Pioneer) Butte
Izzy Kadrmas Livingston
§ Harry L. Shaffer Sr. Butte
Mel Willey Great Falls
Robert Shaw Whitehall
Don Jordan Great Falls
2007 § Gary Gerhardt Bozeman
Les Comer Bozeman
§ Jess Monger (Pioneer) Roundup
2008 § Jack Schulte (Pioneer) Anaconda
Jane Crowder Billings
Joe Pirami Billings
Frankie Jansma Laurel
2009 Robert & Alice Nash (Pioneer) Thompson Falls
Sandi Beaudette Anaconda
Delores Atchison Butte
2010 William "Bill" Bighaus Billings
Donald Smith Bozeman
§ Curt Backa Great Falls
Ruth A. Sprankel Billings
2011 Thomas C Simpkins, Jr. Anaconda
§ Butch Schultz (Pioneer) Bozeman
Dave Sears Missoula
2012 Fred Sadler Great Falls
Guy Rolison Laurel
Elaine Wilkinson Whitehall
2013 Mark Hodges Butte
Rodney J Lee Livingston
§       Deceased Members